Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Λυκόστομο - Φούστανη = 0-0

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο , λόγω των συνεχών βροχοπτώσεων των τελευταίων ημερών, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Ευρωπό Φούστανης, για το εξ'αναβολής παιχνίδι της 3η αγωνιστικής της Α' κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας.
Το αποτέλεσμα είναι άδικο, καθώς η Μαύρη Θύελλα ήταν σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλο της καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν μπόρεσε όμως να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν σε γκολ. Στο 8' ο Μπαρμπαγιάννης και στο 14' ο Κυριακίδης, σημάδεψαν το δοκάρι, ο μεν πρώτος με σουτ και ο δεύτερος με σουτ και απόκρουση του γκολκίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας. Η γηπεδούχος ομάδα αύξησε την πίεση της και είχε την υπεροχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, χάνοντας άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τα σουτ των Κυριακίδη ξανά στο 30' και του Παρτσανάκη στο 37'. Έτσι, έκλεισε και το ημίχρονο με τις ομάδες να είναι στο απόλυτο μηδέν. Στην επανάληψη, ο Ευρωπός Φούστανης, παραλίγο να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο 47' όταν ο Πασχούλης από πλεοντεκτική θέση τετ α τετ πλάσαρε επάνω στον τερματοφύλακα μας. Το ματς συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και πάθος, με το Λυκόστομο να προσπαθεί κυρίως με γεμίσματα να μπει στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ενώ η Φούστανη προσπάθησε να αντεπιτεθεί έξυπνα στην κόντρα. Στο 70ο λεπτό , το Λυκόστομο θα χάσει τρομερή ευκαιρία με τον Παρτσανάκη ο οποίος δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε τετ α τετ, ενώ 2 λεπτά αργότερα φαίνεται ότι ίσως υπήρχε πέναλντι σε χέρι παίκτη της Φούστανης, φάση όμως πολύ δύσκολη για να είναι ξεκάθαρη. Ευτυχώς για την Μαύρη Θύελλα, η μπάλα δεν την τιμώρησε στο 75' όταν παίκτης του Ευρωπού βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα επάνω στον τερματοφύλακα. Στο 82' χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Κυριακίδης πιάνει την κεφαλιά, ο αντίπαλος γκολκίπερ αποκρούει και ο Νάτσκος δεν μπορεί στην επαναφορά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, φάση στην οποία υπήρξαν χλιαρές αντιδράσεις για περίπτωση πέναλντι, η οποία όμως ήταν επίσης πολύ δύσκολη. Η τελευταία ευκαιρία καταγράφεται και πάλι για την Μαύρη Θύελλα στο 89ο λεπτό, με το σουτ του Κυριακίδη να αποκρούεται. Το παιχνίδι έληξε 0-0, με το Λυκόστομο να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση , η οποία δυστυχώς δεν συνδυάστηκε με την νίκη, και την ομάδα να συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα. Αρκετά καλή διαιτησία από τον κύριο Γιάγκο και τους βοηθούς του. Στην επόμενη αγωνιστική, η ομάδα μας ταξιδεύει στο Νησί, όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Άρη.