Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Πολυκάρπη-Λυκόστομο= 1-2

Επιστροφή στις νίκες και ένα κλείσιμο στην κακή παρένθεση των δύο τελευταίων αγωνιστικών έβαλε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, η οποία δραπέτευσε από την Πολυκάρπη , νικώντας με σκορ 1-2 την Ένωση Πολυκάρπης-Μοναστηρίου.
Η ομάδα μας, είχε τελείως διαφορετική νοοτροπία και εμφανίστηκε πορωμένη και παθιασμένη για την νίκη. Αν και οι οιωνοί δεν ήταν οι καλύτεροι , καθώς η Πολυκάρπη μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τον Λαζαρίδη ( 17ο λεπτό ) , γύρισε το ματς από την κόλαση, και κατάφερε να κλέψει το τρίποντο. Η απάντηση ήρθε άμεσα με τον πρωταγωνιστή της ομάδας μας , τον Μονογενίδη, ο οποίος στο 30' έφερε το ματς στα ίσια. Στην συνέχεια η Μαύρη Θύελλα πίεσε για να μπει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της, χωρίς ωστόσο όμως να τα καταφέρει. Στην επανάληψη, το παιχνίδι κρίθηκε στο πάθος και την δύναμη. Πολλές μονομαχίες, αρκετά νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα σημάδεψαν την αναμέτρηση. Στο 72' η πλάστιγγα γύρισε προς το μέρος του Λυκοστόμου, αφού η Πολυκάρπη έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, λόγω αποβολής του Δεμίρη. Έτσι, η Μαύρη Θύελλα πίεσε, ανέβασε την απόδοση της, και μετά από ένα εξαντλητικό τελευταίο 20λεπτο, κατάφερε με τον Μονογενίδη (και πάλι ) να πετύχει το 1-2 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό και 3 υπερπολίτιμους βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Με αυτήν την νίκη, η ομάδα μας έφτασε τους 8 βαθμούς και και απομακρύνθηκε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Στην επόμενη αγωνιστική, η ομάδα μας θα αγωνιστεί ξανά εκτός έδρας , αυτήν την φορά στην Άρνισσα, όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο.