Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Βορεινό-Λυκόστομο = 0-4

Σε ένα ματς το οποίο διεξήχθη κάτω από έντονα καιρικά φαινόμενα, λόγω του δυνατού αέρα και του πολικού ψύχους που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, κατάφερε να περάσει σαν σίφουνας με σκορ 0-4 από την έδρα της Νίκης Βορεινού, κάνοντας παράλληλα το 3χ3 για το 2016.
Η ανάληψη της ηγεσίας από το τεχνικό δίδυμο Χοντρός και Λιγνός, έχει φέρει τα πάνω κάτω στο Λυκόστομο, το οποίο στα τελευταία παιχνίδια πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις, έχοντας σκοράρει 9 φορές και χωρίς να έχει δεχθεί τέρμα. Το παιχνίδι με την Νίκη Βορεινού, αποτελούσε μια ευκαιρία να αναρριχηθεί κι άλλο στην βαθμολογία το Λυκόστομο, και τελικώς την άρπαξε από τα μαλλιά. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και πέτυχε ένα πολύ γρήγορο γκολ με τον Κυριακίδη, ο οποίος με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 στο 12'. Αυτό το γκολ έδωσε ώθηση στην Μαύρη Θύελλα, η οποία πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού κερδίζοντας σχεδόν κάθε προσωπική μονομαχία με τους αντιπάλους. Η υπεροχή αυτή δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, με την Νίκη να στέκεται ανήμπορη να αντεπιτεθεί και το 2ο γκολ έμοιαζε να είναι πολύ κοντά. Το πέτυχε με εξαιρετικό σουτ ο Θ. Αλεξίου στο 37ο λεπτό, και αφού η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 0-2 , υπέρ της Μαύρης Θύελλας. Η επανάληψη, είχε μια από τα ίδια. Η ουραγός του ομίλου Νίκη , δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει , με την υποψία μια ή δυο μικροστιγμών, και το Λυκόστομο καθάρισε νωρίς το παιχνίδι. Στο 54' και πάλι ο Κυριακίδης διπλασσίασε τα τέρματα του, αφού είχε εύκολο έργο μετά την όμορφη ενέργεια του Αλεξίου ο οποίος του έσπασε την μπάλα, σε προνομιακή θέση πάρε-βάλε. Η Μαύρη Θύελλα με το 0-3 έσβησε μηχανές και περιορίστηκε πια σε παιχνίδι υπομονής και κατοχής. Τελικά στο 80', ο Στόικος Π. πέτυχε με ψύχραιμο πλασέ και ένα 4ο γκολ, κλείνοντας ιδανικά τον αγώνα για τους φιλοξενούμενους. Το Λυκόστομο έφτασε πλέον τους 20 βαθμούς και απομακρύνθηκε 11 από την επικίνδυνη ζώνη. Την επόμενη αγωνιστική, αντιμετωπίζει εντός έδρας σε ένα ενδιαφέρον ματς τον Ηρακλή Γαρεφίου.