Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Λυκόστομο-Ριζάρι = 1-0

Η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, απέδειξε και σήμερα ότι βρίσκει ξανά τα πατήματα της, αφού επικράτησε με σκορ 1-0 επί του Ορφέα Ριζαρίου στο Λυκόστομο.
Τα θετικά αυτής της νίκης πάμπολλα. Δεύτερη σερί νίκη, δεύτερο παιχνίδι με 0 παθητικό και δεύτερο παιχνίδι με περίσσιο πάθος. Φαίνεται ότι το τεχνικό τιμ Χοντρός και Λιγνός ( Ρακιάρης και Τσολερίδης ) έχουν βάλει την ομάδα στον σωστό δρόμο. Στα του αγωνιστικού χώρου, ο Ορφέας όπως αναμενόταν μπήκε για να αγωνιστεί για την νίκη. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά , κατέλαβε τον χώρο του κέντρου προσπαθώντας να επιβάλλει τον δικό του αγωνιστικό ρυθμό. Η υπεροχή του ωστόσο, αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά από την μεσοαμυντική λειτουργία της Μαύρης Θύελλας. Από το 25' και μετά το Λυκόστομο άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο , χάνοντας μάλιστα και μια σημαντική ευκαιρία με τον Μονογενίδη στο 31'. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα λήξει στο 0-0, ο Στόικος είχε άλλη άποψη. Με εξαιρετικό πλασέ στο 43ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους , στέλνοντας παράλληλα την ομάδα μας με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, το Ριζάρι ανέβασε περαιτέρω στροφές , και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στην φάση του 55'. Εκεί, ο Τσακώντσης ανέτρεψε αντίπαλο και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την εσχάτη των ποινών. Η φάση όμως του πέναλντι αμφισβητήθηκε έντονα από τους ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες της Μαύρης Θύελλας. Ωστόσο, ο Καραολάνης σπατάλησε την ευκαιρία που του δόθηκε , και με μια άσχημη εκτέλεση, έστειλε την μπάλα ψήλα πάνω από τα δοκάρια. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν μονότονη με το Ριζάρι να χάνει σωρεία ευκαιριών και το Λυκόστομο να αμύνεται εξαιρετικά. Έτσι, το σκορ έληξε με το 1-0 υπέρ της Μαύρης Θύελλας, νίκη με την οποία προσπέρασε 3 ομάδες στην βαθμολογία και ξέφυγε 8 πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού. Αυτήν ήταν και η τελευταία αγωνιστική, η οποία βρίσκει την ομάδα μας με 17 βαθμούς, στην 9η θέση του Α' ομίλου ΕΠΣ Πέλλας, με 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 7 ήττες και γκολ 19 υπέρ και 36 κατά. Στην επόμενη αγωνιστική, το Λυκόστομο ταξιδεύει στο Βορεινό για να αντιμετωπίσει την τοπική Νίκη.