Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Λυκόστομο-Πολυκάρπη = 1-3

'Ενα μεγάλο πισωγύρισμα έκανε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 1-3 από την Ένωση Πολυκάρπης, σε ένα παιχνίδι όπου όλα της πήγαν στραβά.
Ίσως το Χ στο Μαυροβούνι και τα τελευταία θετικά αποτελέσματα να μαλάκωσαν κάπως τους παίκτες του Λυκοστόμου. Το παιχνίδι ήταν κομβικό και για τις δύο ομάδες, και όπως ήταν φυσιολογικό , εξελίχθηκε σε ένα ματς όπου κυριάρχησε το πάθος. Η Πολυκάρπη , μπήκε πολύ δυνατα στα πρώτα λεπτά και έδειξε ότι ήρθε στο Λυκόστομο να πάρει την νίκη. Έχοντας την πρωτοβουλια των κινήσεων και κάποιες καλές στιγμές με κάποια σουτ, προσπάθησε να απειλήσει. Το Λυκόστομο, προσπάθησε κι αυτό , αλλά είχε αδυναμία στην τελική πάσα. Οι ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν στο 35'. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Δημητρίου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Πολυκάρπη. Αυτή ήταν και η καλύτερη τελευταία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία και επί ένα τέταρτο , ενώ έφταναν έξω από την περιοχή, δεν μπορούσαν να μεταβιβάσουν την μπάλα ορθά. Κόντρα ωστόσο στην ροή του παιχνιδιού ήρθε και το 0-2. Ο Δημητρίου και πάλι, εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, και σπάζοντας την προσπάθεια των παικτών του Λυκοστόμου για να δημιουργήσουν τεχνητό οφσάιντ με έξυπνο πλασέ, ανέβασε τον δείκτη των τερμάτων τόσο επί προσωπικού όσο και της ομάδας του. Η Μαύρη Θύελλα δεν παράτησε ωστόσο το παιχνίδι. Ο Τσολερίδης, κέρδισε στο 87' πέναλντι και ο Κοκτσίδης ευστόχησε για να μειώσει σε 1-2, παρά την υπερπροσπάθεια του γκολκίπερ . Ο τερματοφύλακας της Πολυκάρπης στην συγκεκριμένη φάση, τραυματίστηκε, καθώς άτσαλα συγκρούστηκε με τον Κυριακίδη, ο οποίος έτρεξε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα, και έτερος παίκτης τον αντικατέστησε , αναγκάζοντας για τα τελευταία 5' τους φιλοξενούμενους να αγωνιστούν με 10 παίκτες. Το Λυκόστομο ανέβασε στροφές και κέρδισε ένα κόρνερ στην τελευταία φάση του αγώνα. Όλοι οι ποδοσφαιριστές ανέβηκαν στην αντίπαλη περιοχή , συμπεριλαμβανομένου και του τερματοφύλακα μας στην ύστατη προσπάθεια να αποφευχθεί η ήττα. Οι αμυντικοί απομάκρυναν, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πάσα, αλλά ο Μονογενίδης ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία , μάλλον ξεκίνησε από φάση οφσαιντ. Προς τιμήν του ωστόσο, ο παλιός παίκτης του Λυκοστόμου, ΔΕΝ πανηγύρισε το γκολ. Με το σημερινό αποτέλεσμα, η Πολυκάρπη που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη πλησίασε την Μαύρη Θύελλα στους 4 βαθμούς, φουντώνοντας την μάχη για την σωτηρία. Στην επόμενη αγωνιστική, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, υποδέχεται και πάλι εντός έδρας , τον προτελευταίο στην βαθμολογία Μέγα Αλέξανδρο Άρνισσας, με την νίκη να είναι κάτι περισσότερο από επιτακτική πλέον.