Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

ΜΘ Λυκοστόμου - Μακεδονικός Ίδας = 1-0

Το πρώτο τρίποντο για το πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, απέναντι στον Μακεδονικό Ίδας.
Η ομάδας μας επικράτησε με 1-0 , δείχνοντας εμφανή σημάδια ανάκαμψης . Έχοντας την υπεροχή, η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα μας καταγράφηκε στο 12 , όταν ο Ζαχαράκης από πλεονεκτική θέση πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα. Η δεύτερη σημαντική στιγμή ήρθε 10 λεπτά αργότερα και πάλι με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ. Τελικώς, η πίεση καρποφόρησε στο 27 , όπου ο Κοσμάς Κοκτσίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Ίδας σε σουτ του Ζαχαράκη. Γρήγορη  ήταν η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 2 κλασσικές ευκαιρίες στο 38 και στο 41 με τον Δημητρίου, ευτυχώς όμως δεν ήρθε η ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι μετατράπηκε σε κλεφτοπόλεμο, μιας και η ομάδα μας προσπάθησε να πλήξει τον αντίπαλο με αντεπιθέσεις. Και φτάνουμε στο 70 λεπτό, όπου υπήρξε ο σοβαρός τραυματισμός της Μαύρης Θύελλας Λυκοστόμου , Τσακώντση , ύστερα από εναέρια μονομαχία , όπου έσκισε το φρύδι του, ενώ η διαιτητής δεν έδειξε ιδιαίτερη ευθιξία στο γεγονός αυτό. Ο ποδοσφαιριστής μας διεκομήσθει στο Κέντρο Υγείας της Αριδαίας, όπου του παρείχθησαν οι πρώτες βοήθειες και τα ράμματα. Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς την μεγάλη φάση, για διαμορφωθέι το τελικό 1-0 , και την ομάδα μας να αντιμετωπίζει στον επόμενο αγώνα τον Άρη Νησιού στο Λυκόστομο για το 2χ2.