Κυριακή 3 Μαΐου 2015

Φίλιππος Γιαννιτσών - Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου = 2-1

Σε ένα παιχνίδι ντροπή για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και για γενικά για τον αθλητισμό, ο Φίλιππος Γιαννιτσών κέρδισε αδίκως την Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου με σκορ 2-1 και παρέμεινε αυτός στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία.
Η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου μετά από μια μακρά θητεία στην Α' παίρνει με βαριά καρδιά τον δρόμο του υποβιβασμού, ο οποίος  όμως ήρθε με αλλοίωση αποτελέσματος. Ας πάρουμε το ματς από την αρχή. Μόλις στο 15ο λεπτό , η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί με τον Στόικο Ν. , μετουσιώνοντας έτσι το παθιασμένο της ξεκίνημα. Ένα λάθος όμως του Κοκτσίδη Κ. στο 25, γυρνώντας λάθος την μπάλα στον γκολκίπερ Παρτσανάκη , έδωσε την ευκαιρία στον επιθετικό του Φίλιππου να φέρει το ματς στα ίσια. Το ημίχρονο περιορίστηκε στο χώρο του κέντρου, με τον Φίλιππο Γιαννιτσών να έχει την υπεροχή, καθώς όπως φάνηκε είχε καλύτερη φυσική κατάσταση. Με το σκορ στο 1-1 οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, εκμεταλλεύτηκε τις ανάσες της ανάπαυλας και μπήκε πιο φρεσκάτη. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω , με μερικά φαλτσοσφυρίσματα της διαιτησίας να μην είναι άξια αναφοράς. Στο 85ο λεπτό το Λυκόστομο, έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Στόικο και πάλι να στέλνει την μπάλα άουτ σε τετ α τετ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε σε παράταση, ήρθε η φάση του 92' που στιγμάτισε το παιχνίδι. Βαθιά μπαλιά βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Λυκοστόμου, και ο επιθετικός του Φίλιππου Γιαννιτσών, την σπρώχνει με το κεφάλι μέσα στην μικρή περιοχή, ενώ αυτή έχει περάσει άουτ. Και ενώ οι παίκτες τόσο της Μαύρη Θύελλας όσο και των Γιαννιτσών έχουν σταματήσει γιατί είδαν ότι η μπάλα έχει περάσει εκτός γραμμής, ο επιθετικός την γυρίζει σε συμπαίκτη του και ο Ιγνατίδης κάνει το φάουλ εκτός περιοχής. Το φάουλ εκτελείται και μέσα στην αναμπουμπούλα , κεφαλιά και 2-1. Η εξέλιξη αυτή προκαλεί την αντίδραση των 40 φιλάθλων του Λυκοστόμου οι οποίοι εισέρχονται εξαγριωμένοι στον αγωνιστικό χώρο, ο διαιτητής σφυρίζει την λήξη του αγώνα, ενώ ειδοποιείται και η αστυνομία. Ο Φίλιππος Γιαννιτσών σώζει την κατηγορία, και η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, χάρη στο διαιτητικό τρίο υποβιβάζεται. Η φάση δεν προξενεί σε κανέναν έκπληξη μιας και από την αρχή της χρονιάς, το Λυκόστομο είχε αρηνιτκές διαιτησίες. Ωστόσο το να συμβαίνει αυτό σε παιχνίδι μπαράζ που κρίνεται ολόκληρη χρονιά και να καταδικάζεται μια ομάδα η οποία όλη τη σεζόν ήταν υπόδειγμα και αγωνιστικά και εξαγωνιστικά είναι το λιγότερο ασέβεια και προς τους παίκτες αλλά και υποτίμηση στους φιλάθλους. Η νέα χρονιά θα μας βρει στην Β' κατηγορία που δεν μας αξίζει. Αλλά θα αναγεννηθούμε πιο δυνατοί και θα επιστρέψουμε για να τους χαλάσουμε τα όνειρα.