Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

Λυκόστομο - Βορεινό = 3-0

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, η οποία επιβλήθηκε της Νίκης Βορεινού με σκορ 3-0. Το παιχνίδι, διεξήχθη σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας των βροχοπτώσεων των τελευταίων ημερών, αλλά αυτό δεν επηρέασε τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, οι οποίοι δεν υστέρησαν ούτε σε πάθος αλλό ούτε και σε τεχνική.
Η ομάδα μας μπήκε πατώντας καλύτερα , και δείχνοντας να έχει ξεπεράσει τα ατυχή αποτελέσματα των αγώνων για το κύπελλο. Μόλις στο 2ο λεπτό η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία , με τον καλύτερο παίκτη της τον Κυριακίδη. Συνεχίζοντας σε υψηλό ρυθμό η Μαύρη Θύελλα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 11', όταν ο Κοκτσίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η Νίκη, χάνει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Το ματς κυλούσε με το Λυκόστομο να πατάει πολύ καλύτερα και να έχει άλλα δύο δοκάρια στο 28' με τον Κυριακίδη και στο 33' με τον Μονογενίδη. Τελικά, το γκολ που άνοιξε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 40' από τον Κυριακίδη με κεφαλιά, και ο Γραβάνης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου σε εξ'επαφής ευκαιρία , ώστε να πήγαινε η γηπεδούχος ομάδα στα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων. Η επανάληψη ήταν περίπου μια από τα ίδια. Η ψυχωμένη Θύελλα, διπλασσίασε τα τέρματα της με τον Κυριακίδη στο 54' με σουτ κάτι που αφύπνησε το Βορεινό το οποίο είχε δοκάρι 2 λεπτά αργότερα. Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Μονογενίδης, ο οποίος με πολύ όμορφο σουτ ανέβασε στο 63' τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και από κει και ύστερα το παιχνίδι πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μόνο μελανό σημείο, ήταν η φάση του 88ου λεπτού, όπου αποβλήθηκε ένας παίκτης της Νίκης Βορεινού και ο δικός μας Μονογενίδης, με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι δύο, εξαιτίας διαπληκτισμού τους. Η εμφάνιση της ομάδας μας, αφήνει έναν αέρα αισιοδοξίας για το υπόλοιπο της σεζόν, με πρωταρχικό στόχο πάντα να αποτελεί την γρήγορη σωτηρία και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην βαθμολογία. Στο επόμενο παιχνίδι, θα αντιμετωπίσουμε τον Ηρακλή Γαρεφίου , εκτός έδρας, o oποίος προέρχεται από ισοπαλία στην Πολυκάρπη με σκορ 3-3.