Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Λυκόστομο-Μεγαπλάτανος = 1-3

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου ( η 4η διαδοχική ) από την Δόξα Μεγαπλάτανου με σκορ 1-3, και βυθίστηκε κι άλλο στην βαθμολογία του 1ου ομίλους της Α' ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας.
Παρότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, εξαιτίας του γρήγορου γκολ του Αλεξίου Θεόδωρου στο 12ο λεπτό, η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πολύ γρήγορα, και στο 17' ο Δασκαλόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν κυρίως να επιτεθούν με οργανωμένες επιθέσεις, ωστόσο η ανασταλτική λειτουργία και των δύο ήταν καλή, με αποτέλεσμα να λείψει η μεγάλη ευκαιρία για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και το σκορ να παραμείνει στο 1-1. Η επανάληψη τα είχε όλα. Αποβολές, ανατροπή του σκορ και πλούσιο θέαμα. Ενώ η Μαύρη Θύελλα μπήκε με όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πετύχει ένα εκ νέου ένα γρήγορο γκολ, η μοίρα της επεφύλλασε άλλη τροπή. Στο 54' η ομάδα μας έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Τσακώντση. Ο Μεγαπλάτανος το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και 10 λεπτά αργότερα πήρε κεφάλι στο σκορ με ωραίο γκολ του Σπανίδη. Το Λυκόστομο ήθελε να επιτεθεί αλλά δεν μπορούσε. Η ζυγαριά ήρθε στα ίσια της όταν αποχώρησε με κόκκινη κάρτα ο Παυλίδης των φιλοξενούμενων στο 75ο λεπτό. Παρότι όμως να λειτουργήσει ευεργετικά αυτή η ισορροπία στον αριθμό για την ομάδα μας, είχε αντίθετα αποτελέσματα. Πιο συγκεκριμένα, στο 80' ο Αντωνίου πέτυχε το τρίτο τέρμα για την Δόξα, βάζοντας ταφόπλακα στο ματς, και στις όποιες ελπίδες της Μαύρης Θύελλας για θετικό αποτέλεσμα. Η λήξη του αγώνα βρήκε το Λυκόστομο, να πέφτει στην 4η από το τέλος θέση του πρωταθλήματος και στο +5 από τον Μέγα Αλέξανδρο Άρνισσας και την ζώνη του υποβιβασμού. Πλέον, η ομάδα χρειάζεται ένα ισχυρό ηλεκτροσόκ για να μην μπλέξει. Ας ελπίσουμε η αρχή να γίνει από την επόμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας ματς με τον Μέγα Αλέξανδρο Όρμας.