Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

Μαυροβούνι-Λυκόστομο = 1-1

Με μια πολύ σημαντική ισοπαλία , επέστρεψε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, καθότι ήρθε ισόπαλη με την πρωτοπόρο ομάδα του ομίλου Δόξα Μαυροβουνίου με σκορ 1-1 και ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει και το διπλό!
Το 0-6 του πρώτου γύρου ήταν το βασικό κίνητρο των παικτών μας και φυσικά καμία ομάδα δεν είναι άτρωτη. Το γεγονός αυτό το είχε αποδείξει και σε παλαιότερες αγωνιστικές στην έδρα της η Δόξα Μαυροβουνίου. Η Μαύρη Θύελλα μπήκε λοιπόν από την αρχή με τσαμπουκά και περίσσιο θάρρος στον αγωνιστικό χώρο. Και στην πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 5' ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με την γκολάρα του Γεωργίου. Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί ωστόσο, κόπασαν γρήγορα, μιας και πρυτάνευσε η λογική από τον πάγκο και το τεχνικό τιμ της ομάδας. Ο εγωισμός των γηπεδούχων μίλησε, και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όπως ήταν φυσιολογικό η πίεση καθώς περνούσαν τα λεπτά αυξανόταν, με το Μαυροβούνι να θέλει ένα γκολ πριν το ημίχρονο. Αλλά λίγο ο παράγοντας τύχη και λίγο το πάθος και η αψεγάδιαστη αμυντική λειτουργία του Λυκοστόμου, κράτησαν το 0-1 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη, είχαμε μια από τα ίδια. Το Μαυροβούνι έπαιξε δυναμικά στην επίθεση προσπαθώντας να ισορροπήσει την κατάσταση , καθώς στην μάχη της ανόδου όσο πλησιάζει το τέλος του πρωταθλήματος , δεν υπάρχει χώρος για στραβοπατήματα. Όσο πιο πολύ περνούσε η ώρα και δεν σκόραρε, τόσο πιο νευρική γινόταν η γηπεδούχος ομάδα. Η "λύτρωση" επήλθε στο 86' λεπτό με τον Αλεξανδρίδη. Στα εναπομείναντα λεπτά, απεγνωσμένα έψαξαν και οι δύο ομάδες την νίκη με γεμίσματα, ωστόσο το ματς έληξε στο 1-1. Έτσι η Μαύρη Θύελλα, πήρε έναν σημαντικό πόντο στην μάχη της σωτηρίας και πολύ μεγάλα αποθέματα ψυχολογίας , για την προσεχή εντός έδρας αναμέτρηση με την Πολυκάρπη στο Λυκόστομο.