Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

Λυκόστομο-Άρνισσα = 5-2

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Άρνισσας με σκορ 5-2.
Η κατάκτηση των 3 βαθμών ήταν κάτι παραπάνω απο επιτακτική, και στο στρατόπεδο της Θύελλας προετοιμάζονταν για το κομβικό αυτό παιχνίδι όλη την εβδομάδα. Αυτή η προετοιμασια φάνηκε και μέσα στο χορτάρι, όπου οι γηπεδούχοι δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αμφισβητηθεί αυτό. Η Μαύρη Θύελλα , ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο πρώτο μόλις λεπτό και στην ουσιαστικά πρώτη φάση του παιχνιδιού με τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή της αναμέτρησης , τον Κυριακίδη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο επιθετικός μας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Το Λυκόστομο, πίεσε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου , χάνοντας σωρεία ευκαιριών με κύριους εκφραστές τους Αλεξίου και Κυριακίδη. Ζευγάρωσε τα τέρματα της με εύστοχη εκτέλεση πέναλντυ του Μπαρμπαγιάννη στο 43', ο οποίος το κέρδισε κιόλας. Η επανέναρξη του παιχνιδιού βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν νοθρά. Ο Μέγας Αλέξανδρος, εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ του στο παιχνίδι και στο 62' με σουτ μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Παπαδόπουλος μείωσε σε 2-1. Ο Κυριακίδης όμως, 3 λεπτά αργότερα και εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά πάσα του Μπαρμπαγιάννη και με ψύχραιμο πλασέ , ανέβασε και πάλι την διαφορά των τερμάτων στα 2. Την σκυτάλη των σκόρερ πήρε ο νεαρός Πάλανδρος στο 72'. Ο παίκτης του Λυκοστόμου, παραβίασε την εστία της Άρνισσας με προβολή από την μικρή περιοχή, ύστερα από εξαιρετικό γύρισμα του Κυριακίδη, γράφοντας το 4-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, και με τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο μείωσαν εκ νέου το σκορ στο 4-2, με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο χορός των γκολ και του θεάματος έκλεισε με τον Τσούρα , να σημειώνει με σουτ το 5-2 στις καθυστερήσεις του παιχνδιού. Η νίκη αυτή αύξησε την διαφορά της Θύελλας στους 7 βαθμούς από την Πολυκάρπη, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Ελπίδα Έδεσσας, και βύθισε κι άλλο τους φιλοξενούμενους. Στην επόμενη αγωνιστική, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου αντιμετωπίζει εκτός έδρας  την Ελπίδα Έδεσσας.