Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

Λυκόστομο - Καλή = 0-5

Σε παραστάση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Νίκη Καλής, το παιχνίδι στο Λυκόστομο, όπου επικράτησε της Μαύρης Θύελλας με το εμφατικό 5-0.
Η διαφορά στην δυναμική ήταν εμφανής, ωστόσο αν η Μαύρη Θύελλα ήταν λίγο πιο προσεκτική στο αμυντικό της κομμάτι , να είχε αποφύγει την τόσο βαριά ήττα. Όπως ήταν φυσιολογικό, οι φιλοξενούμενοι κυριαρχησαν σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα μας. Η Μαύρη Θύελλα αμυνόταν πολύ καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όμως σε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο από το 35-45 , βρέθηκε με δύο γκολ πίσω. Αρχικά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 37'  ο Δημητριάδης με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στο 43' ο Πεφάνης χάνει μια πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους και στην κόντρα επίθεση, ο Καραγκιαούρης, προλαβαίνει και την έξοδο του γκολκίπερ για να σημειώσει το 0-2, στο χειρότερο χρονικό σημείο, ελάχιστα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στο διάλλειμα του ημιχρόνου, υπήρξε αρκετός χρόνος για περισυλλογή και ανασύνταξη δυνάμεων από τους παίκτες του Λυκοστόμου. Εκ νέου, περιορίστηκαν στα παθητικά τους καθήκοντα, ωστόσο η χαριστική βολή ήρθε στο 60'. Για δεύτερη φορά, η ομάδα δέχτηκε γκολ με κεφαλιά από κόρνερ ( σκορερ ο Γιακαμόζης ), σημειώνοντας το 0-3. Ειδικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι, η Μαύρη Θύελλα αντιμετώπισε προβλήματα στις στημένες φάσεις. Η Καλή ανέβασε στροφές και έφτασε και σε 4ο τέρμα στο 68'. Έπειτα από πολύ όμορφη συνδυασμένη προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στον σκόρερ του πρώτου τέρματος, Δημητριάδη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ, έγραψε το 0-4. Η "ταφόπλακα" για τους γηπεδούχους ήρθε 10 λεπτά αργότερα. Στο 78ο λεπτό , με σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Σίσκος έκανε το 0-5, σκορ που ήταν και το τελικό του αγώνα. Η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου , φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων δημιουργικά και με κενά διαστήματα στην άμυνα της. Πλέον, έχει να αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική ένα ματς φωτιά, μέσα στους Τσάκους. Αφενός γιατί η Πολυκάρπη μείωσε στους 4 πόντους την διαφορά, και αφετέρου γιατί η Πολυκάρπη έχει το ρεπό της. Απότι φαίνεται η μάχη της παραμονής θα είναι για ακόμα μια χρονιά πολύ δυνατή.