Σάββατο 5 Μαρτίου 2016

Ελπίδα Έδεσσας - Λυκόστομο = 3-0

Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου στην πρωτεύουσα του νομού Πέλλας από την τοπική Ελπίδα Έδεσσας, με σκορ 3-0, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι.
Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Εδεσσαικού, υπό το βλέμμα αρκετών θεατών, η ομάδα της Έδεσσας ήταν πολύ καλύτερη από το Λυκόστομο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις από τα πρώτα λεπτά, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των επιθετικών κινήσεων. Οι παίκτες του Λυκοστόμου, περιορίστηκαν σε ανασταλτικά καθήκοντα, γεγονός που έκλεισε την ομάδα στα καρέ της. Με την πίεση να ανεβαίνει συνεχώς, η Ελπίδα έφτασε σε ένα γρήγορο γκολ, με τον Δελικώστα στο 20'. Παρά το τέρμα ωστόσο, η Μαύρη Θύελλα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και περισσότερο προσπάθησε με βαθιές μπαλιές να χτυπήσει στην κόντρα. Η φυσική κατάσταση των γηπεδούχων δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν κραυγαλέες περιπτώσεις για το Λυκόστομο, και με τους Εδεσσαίους να χάνουν την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, το παιχνίδι έφτασε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 1-0. Στην επανάληψη φάνηκε κάτι να διορθώνεται. Οι παίκτες μας, βγήκαν λίγο πιο "φρέσκοι" και με περισσότερη διάθεση να τρέξουν στον αγωνιστικό χώρο και να παίξουν με την μπάλα κάτω. Η ομάδα κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί έστω και τους ελάχιστους χώρους που της άφησε η ομάδα της Έδεσσας. Η Ελπίδα, όχι μόνο κατάφερε να αμυνθεί σωστά, αλλά και μέσα σε ένα 10λεπτο να κλειδώσει και την νίκη. Στο 76', διπλασσίασε τα τέρματα της με όμορφο γκολ του Χατζηγεωργίου και στο 86', ο Βλαδίκας σημείωσε το 3-0 , το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Η Μαύρη Θύελλα, παρά την ήττα κράτησε την διαφορά από την Πολυκάρπη στους 7 βαθμούς, η οποία ηττήθηκε με σκορ 1-2 από την Νίκη Καλής, η οποία θα είναι και η επόμενη αντίπαλος της ομάδας μας , σε ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο Λυκόστομο για την 24η αγωνιστική του Α' ομίλου της ΕΠΣ Πέλλας.