Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Τσάκοι-Λυκόστομο = 2-1

Μια ήττα που την μπλέκει πλέον στην μάχη της σωτηρίας γνώρισε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, η οποία στάθηκε κατώτερη τον περιστάσεων στους Τσάκους, χάνοντας με σκορ 2-1.
Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2' έχασε την πρώτη της ευκαιρία. Ο Ντέταρι σούταρε και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 15ο λεπτό, η Μαύρη Θύελλα απάντησε με σουτ του Γρηγορίου το οποίο μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. 3 λεπτά αργότερα, οι Τσάκοι ήταν αυτοί που πλησίασαν στο γκολ. Μετά από μια πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Οξύζογλου η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ , του κορυφαίου της Ένωσης , Ντέταρι στο 30 από διαγώνια θέση. Το επιθετικό ντεμαράζ των γηπεδούχων συνεχίστηκε και ο Ντέταρι παραλίγο με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Ουρτζάνη να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αυτή όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια της ίδιας φάσης, ο Γρηγοριάδης κόβει τελευταία στιγμή τον Πεφάνη στην αντεπίθεση, ο Κυριακίδης παίρνει το ριμπάουντ ο γκολκίπερ όμως των Τσάκων αποκρούει ενστικτωδώς. Στο 42' ο Ουρτζάνης με μια εκπληκτική κούρσα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, στο τετ α τετ όμως σημάδεψε λάθος, και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν απο κει που σταμάτησαν και μάλιστα ευτύχησαν να σκοράρουν νωρίς. Στο 47' ο Ιωάννου με σουτ από τα 30 μετρα βρήκε στο Γ της εστίας σημειώνοντας ένα εξαιρετικό γκολ και γράφοντας το 1-0. Το 2-0 ήρθε στο 58'. Τραγική ασυνεννοησία στα καρέ όπου ο αμυνόμενος απομακρύνει πάνω στον τερματοφύλακα και ο Ντέταρι με κεφαλιά σε κενή εστία δεν δυσκολεύεται. Το Λυκόστομο απάντησε στο 68' με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Κυριακίδη, το οποίο και ο ίδιος κέρδισε. Το άγχος του χρόνου πίεσε και τις δύο ομάδες, και στα εναπομείναντα λεπτά, είδαμε ένα άναρχο ποδόσφαιρο με γεμίσματα και μακρινές μπαλιές. Έτσι το τελικό 2-1, διατήρησε την απόσταση του Λυκοστόμου από την Πολυκάρπη στους 4 βαθμούς. Στην επόμενη αγωνιστική, η Μαύρη Θύελλα έχει ρεπό, και το βλέμμα όλων βρίσκεται στην Πολυκάρπη, όπου η τοπική ομάδα αντιμετωπίζει τον Μεγαπλάτανο.