Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Λυκόστομο - Προμάχοι = 1-0

Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, καθώς επικράτησε στον εντός έδρας αγώνα με σκορ 1-0 επί των πρωτοπόρων του ομίλου Προμάχων.
Από τα πρώτα κιόλας λεπτά , φάνηκε ότι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι , με τις δύο ομάδες να επιζητούν το τρίποντο , η κάθε μια για τους δικούς της λόγους. Η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένη και ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν για τις ομάδες, χωρίς όμως κάποια να βρει τον στόχο. Το πάθος κυριάρχησε στην αναμέτρηση η οποία διεξήχθη υπό την παρουσία περίπου 100 φιλάθλων , τόσο του Λυκοστόμου όσο και των Προμάχων. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι Προμάχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους , προσπαθώντας να φτάσουν στο γκολ που θα ξεκλείδωνε την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας μας. Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση του Αλέξανδρου Γιουρούκη, του οποίου δεν είναι και η φυσική θέση όπου αγωνίζεται, κατάφεραν να κρατήσουν το παθητικό μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 77ο λεπτό έγινε και η φάση που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα. Ο συνήθης ύποπτος και το βαρύ πυροβολικό της Μαύρης Θύελλας Λυκοστόμου, που ακούει στο όνομα Ζαχαράκης σημείωσει ένα πανέμορφο τέρμα με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα , πλην όμως δεν εφησύχασε τους παίκτες της ομάδας μας, οι οποίοι έκαναν για τα εναπομείναντα 13 λεπτά σωστή διαχείρηση του αγώνα και κατάφεραν να κατακτήσουν μια πολύ σημαντική νίκη στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Η αναμέτρηση είχε αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, λόγω και της υψίστης σημασίας της, σε καμία περίπτωση όμως δεν ξέφυγε από τον έλεγχο. Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον, η Μαύρη Θύελλα, θα "ταξιδέψει" στην Δωροθέα, με στόχο ΜΟΝΟ την νίκη απέναντι στην τοπική Αναγέννηση, παιχνίδι-κλειδί για την μάχη της σωτηρίας!