Σάββατο 25 Απριλίου 2015

Φούστανη-Λυκόστομο= 0-0

Την χρυσή ευκαιρία να τελειώνει μια και καλή με την υπόθεση παραμονή έχασε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, καθώς ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον Ευρωπό Φούστανης στο γήπεδο της Φιλώτειας, και τερμάτισε 4η από το τέλος όπου αποφεύγει τον απευθείας υποβιβασμό αλλά το πιο πιθανό σενάριο είναι ο αγώνας μπαράζ με τον 13ο του 2ου ομίλου.
Σε ένα παιχνίδι ο θανατος σου η ζωή μου, και υπό το βλέμμα 100 θεατών, το θέαμα μας αποζημίωσε. Το Λυκόστομο ήθελε μόνο νίκη ενώ η Φούστανη βολευόταν και με την ισοπαλία. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά, και μόλις στο 1' ο Ζαχαράκης έπιασε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά αουτ. Στο 8ο λεπτό σημειώθηκε ίσως η καλύτερη στιγμή της Φούστανης, καθώς ύστερα από σέντρα και κεφαλιά του επιθετικού , ο αρχηγός Κ. Τσακώντσης έδιωξε την μπάλα ακριβώς πάνω στην γραμμή της εστίας. Το παιχνίδι δεν κυλούσε όπως θα ήθελε το Λυκόστομο, με τον Ευρωπό να το διαχειρίζεται εύκολα. Στο 25' ύστερα από εκτέλεση κόρνερ για την Θύελλα , υπήρξε αναστάσωση στα καρέ των γηπεδούχων , χωρίς κάποιος όμως να μπορέσει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το επόμενο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στην Φούστανη. Στο 30ο ο Παρτσανάκης αποκρούει τετ α τετ ενώ στο ριμπάουντ ο επιθετικός είναι οφσάιντ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό , μετά από σέντρα για τους γηπεδούχους η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και ο Παρτσανάκης με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 33' μετά από εκτέλεση φάουλ, μια κεφαλιά καταλήγει άουτ. Στο 35 καταγράφηκε η δεύτερη τελική για το Λυκόστομο, με σουτ του Κοκτσίδη που κατέληξε άουτ, ενώ στο 38' η τελευταία ευκαιρία ανήκει στους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αναμπουμπούλα στην περιοχή. Στην επανάληψη όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν. Η Μαύρη Θύελλα μπήκε ψυχωμένα και στο 51' ο Μπαρμπαγιάννης πιάνει ένα καλό σουτ που περνάει έξω. 4 λεπτά αργότερα ο Ζαχαράκης πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά ευρισκόμενος και εκτός ισορροπίας , και μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Φούστανης. Στο 67' ο Κοκτσίδης εκτελεί φάουλ από καλό σημείο, με την μπάλα όμως να βγαίνει ψηλά άουτ. Η πίεση δημιούργησε κι άλλες στιγμές, με τον Ζαχαράκη στο 74 να αδειάζει τον αντίπαλο, και το σουτ να καταλήγει έξω, σε μια επικίνδυνη στιγμή. Στο 77ο λεπτό, ο Ευρωπός θα μπορούσε να είχε βάλει την ταφόπλακα στο Λυκόστομο, είδε όμως τον Παρτσανάκη να λέει 3 φορές όχι σε ισάριθμα σουτ. Η μεγαλύτερη και τελευταία ευκαιρία ήρθε για την Μαύρη Θύελλα στο 82'. Ο Γκολγκούλης βρέθηκε μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή, το σουτ του όμως κατέληξε άουτ. Από το σημείο εκείνο, οι παίκτες της Φούστανης έκαναν un-fairplay, καθώς σε 4 περιπτώσεις υποδύθηκαν τραυματισμούς για να καθυστερήσουν. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0, με το Λυκόστομο να τερματίζει 12ο και περιμένει να δει πια τι μέλλει γενέσθαι με την Αναγέννηση Γιαννιτσών αλλά και τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης, σχετικά με την διεξαγωγή αγώνα μπαράζ.