Σάββατο 18 Απριλίου 2015

Λυκόστομο-Υδραία=2-2

Την μαθηματική της παραμονή στην κατηγορία εξασφάλισε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με τον Άρη Υδραίας με σκορ 2-2.
Το ελάχιστο που χρειαζόταν ήταν ένας βαθμός, για να κλειδώσει την σωτηρία. Η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου στο ντέρμπι παραμονής μπήκε δυναμικά και κατάφερε να πετύχει ένα τέρμα όπως συνηθίζουμε να λέμε από τα αποδυτήρια. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Θεόδωρος Μπαρμπαγιάννης κατάφερε και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ορμώμενοι από το γρήγορο αυτό γκολ , οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τον ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφεραν στο 28 να πετύχουν και το 2-0 με τον Ζαχαράκη, να αποδεικνύει γιατί ήταν η καλύτερη μεταγραφή του καλοκαιριού. Το ημίχρονο έκλεισε σε αυτό το σκορ και με τους καλύτερους οιωνούς. Κάτι όμως που στο δεύτερο ημίχρονο γύρισε μπούμερανγκ για το Λυκόστομο. Πιο συγκεκριμένα, παρότι η Υδραία έμεινε με 10 παίκτες από το 50' , η ομάδα μας εφησυχάστηκε και το κακό δεν άργησε να έρθει. Στο 72ο λεπτό , ένας παλιός γνώριμος, ο Τσολερίδης μείωσε το σκορ σε 2-1 και ξανάβαλε τον Άρη στο παιχνίδι, για να έρθει 10 λεπτά αργότερα ο Πεφάνης και να φέρει το ματς στα ίσια . Αυτά τα 40' λεπτά, η απόδοση της Θύελλας ήταν το λιγότερο τραγική, καθώς σπατάλησε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που είχε κάνει. Η δεύτερη αποβολή για την Υδραία, στο 85' του Ευσταθίου, απλούστευσε την κατάσταση και το τελικό σφύριγμα βρήκε το μεν Λυκόστομο να σώζει την παρτίδα και την δε Υδραία να αποχαιρετά την κατηγορία. Στην τελευταία αγωνιστική, η Μαύρη Θύελλα οφείλει να πάρει το διπλό μέσα στην Φούστανη για να μην μπλέξει σε περιπέτειες. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο , η ομάδα μας να αγωνιστεί σε μπαράζ για να σωθεί, αυτό όμως θα εξαρτηθεί από το αν η Αναγέννηση Γιαννιτσών υποβιβασθεί από την Γ' εθνική στο τοπικό. Ένας λοιπόν τελευταίος τελικός για την ομάδα μας, για να πούμε μετά καλό καλοκαίρι.