Σάββατο 4 Απριλίου 2015

Λυκόστομο-Όρμα = 3-1

Στο ίσως πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου έκανε το καθήκον της και επικράτησε στον εντός έδρας αγώνα επί του Μέγα Αλέξανδρου Όρμας με σκορ 3-1 , και ξέφυγε ύστερα από καιρό από την επικίνδυνη ζώνη.
Σε αυτό το παιχνίδι ζωής και θανάτου, η ομάδα μας μπήκε σοβαρή και ήταν κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, μην αφήνοντας την αδιάφορη Όρμα να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση. Ο πρώτος σκόρερ της Θύελλας και από τους πλέον παραγωγικότερους στην κατηγορία Ζαχαράκης, άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι το σκορ στο 45' λεπτό κλείνοντας ιδανικά ένα πρώτο ημίχρονο ανούσιας υπεροχής που κατείχε το Λυκόστομο. Τα πράγματα όμως , πήραν διαφορετική τροπή στην επανάληψη. Η Όρμα, εκμεταλλεύτηκε το "μουδιασμένο" ξεκινημα των γηπεδούχων και κατάφερε να φτάσει στην γρήγορη ισοφάριση με το σουτ του Σαμαρά στο 50'. Πριν καλά καλά κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, ο Ιγνατίδης με το highlight της αναμέτρησης στο αμέσως επόμενο λεπτό, γράφει το 2-1 με πανέμορφο ψαλιδάκι και βάζοντας εκ νέου την ομάδα μας στην θέση του οδηγού. Η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, τα χρειάστηκε στην φάση του 73' λεπτού, όταν υπέπεσε στην εσχάτη των ποινών , πέναλντι όμως στο οποίο αστόχησε ο Σαμαράς, σκόρερ του πρώτου τέρματος, και το σκορ παρέμεινε στο 2-1. Το τελικό χτύπημα, ήρθε από τον φορμαρισμένο τις τελευταίες αγωνιστικές Θ. Αλεξίου, ο οποίος στο 86' τρύπωσε στην άμυνα της Όρμας, και με υποδειγματικό πλασέ , πέτυχε το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Με την νίκη αυτή, το Λυκόστομο απέκτησε προβάδισμα για την μάχη της παραμονής 3 πόντων , εκμεταλλευόμενη το ρεπό του Άρη Υδραίας, ενώ περιμένει και τον αγώνα του Γαρεφίου εκτός έδρας με τον Μακεδονικό Ίδας, ο οποίος πλέον δεν είναι και τόσο αδιάφορος. Στην επόμενη αγωνιστική, ταξιδεύουμε στο ντέρμπι παραμονής με το Γαρέφι, το οποίο εν πολλοίς θα κρίνει και ολόκληρη την κατηγορία, που όμως αν η ομάδα μας συνεχίσει την καλή παρουσία των τελευταίων αγώνων αναμένεται να καταφέρει να κερδίσει αυτόν τον στόχο.

ΥΓ: Φωτογραφία αρχείου απο το πρώτο παιχνίδι ( Όρμα-Λυκόστομο=2-1 )