Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Φούστανη-Λυκόστομο = 2-2

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις εν έτει 2016  έδωσε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 στην έδρα του Ευρωπού Φούστανης.
Σε ένα γήπεδο, όπου την περσινή χρονιά κρινόταν η σωτηρία μιας εκ των δύο ομάδων, αυτήν την φορά οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ και θέαμα, απαλλαγμένες από το άγχος. Η Μαύρη Θύελλα ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά το στραπάτσο και την εντός έδρας ήττα από το Γαρέφι. Μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, και ανάκτησε τον έλεγχο. Ωστόσο, κόντρα στην ροή του αγώνα ο Ευρωπός Φούστανης άνοιξε το σκορ με τον Ντόγκαρη στο 22' , ένα παιδί με τρομερές προοπτικές εξέλιξης. Η απάντηση για την Μαύρη Θύελλα ήρθε άμεσα. Στο 26', ο φορμαρισμένος Αλεξίου Θ., ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο προηγούμενο ματς λόγω υποχρεώσων, ισοφάρισε με όμορφο πλασέ, φέρνοντας και πάλι στο παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία. Το Λυκόστομο προσπάθησε να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ πριν την λήξη του ημιχρόνου, χωρίς όμως επιτυχία. Αντ'αυτού και πάλι ο Ντόγκαρης, στο 40ο λεπτό, ξαναέδωσε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Με ριγμένη ψυχολογία και το σκορ στο 2-1 , οι παίκτες της Θύελλας έφυγαν για τα αποδυτήρια. Οι συμβουλές και οι οδηγίες όμως απότι φαίνεται του προπονητή της ομάδας μας έπιασαν τόπο. Πολύ γρήγορα, και μόλις 5' λεπτά από την έναρξη της επανάληψης, η μαχητική Μαύρη Θύελλα κατάφερε και ξαναισοφάρισε με τον Ιγαντίδη. Και όχι μόνο αυτό, αλλά μετά την επίτευξη οι παίκτες του Λυκοστόμου ανέβασαν κι άλλο στροφές ψάχνοντας κι άλλο γκολ. Το ίδιο έκαναν και οι παίκτες της Φούστανης, με τις δύο ομάδες όμως να αμύνονται υποδειγματικά και οδηγούν το παιχνίδι στην λήξη του με αυτό το αποτέλεσμα. Την επόμενη και 19η αγωνιστική του Α' ομίλου της Α' ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Άρη Νησιου, μια ομάδα που έχει στόχο την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.