Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2016

Λυκόστομο-Κερασιά = 4-0

Ανήμερα της εορτής των Θεοφανείων, η δική μας ποδοσφαιρική ομάδα βρήκε την Θεία...Φώτιση , και ξόρκισε τον κακό της εαυτό με μια πειστική εμφάνιση, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της για το 2016, η οποία επετεύχθη στο πρώτο ντεμπούτο του τεχνικού δίδυμου Τσολερίδη Θ. και Ρακιάρη Ι., γνωστοί και ως ο Χοντρός και ο Λιγνός.
Παρά το κρύο και το εορταστικό της ημέρας, η ομάδα μας πέτυχε ευρεία νίκη με σκορ 4-0 απέναντι σε μια μουντή Κερασιά. Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει την κατοχή της μπάλας. Οι ευκαιρίες χάνονταν η μια πίσω από την άλλη, χωρίς όμως την μεγάλη φάση . Απεναντίας, η Κερασιά , περιορίστηκε σε έναν πιο παθητικό και ανασταλτικό ρόλο, με ελάχιστες φάσεις στο παιχνίδι, οι οποίες προέρχονταν από κόντρα επιθέσεις. Oι δύο ομάδες αποσύρθηκαν για τα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ στο 0-0, και στο μυαλό των γηπεδούχων , υπήρχε ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου, όταν δεν σκοράρεις, δέχεσαι τέρμα. Τις αμφιβολίες φρόντισε να διαλύσει η Μαύρη Θύελλα στην επανάληψη, όπου σ'ένα εκρηκτικό 20λεπτο, σκόραρε 4 (!) φορές και καθάρισε το παιχνίδι. Στο 50' και με εξαιρετικό σουτ στην συμβολή των δοκαριών, ο Αλεξίου Θ. , ο οποίος έμελλε να είναι και ο πρωταγωνιστής , έγραψε το 1-0. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Μπαρμπαγιάννης Θ. , ο οποίος απουσιάζει από τα τελευταία παιχνίδια λόγω της υποχρεωτικής στράτευσης, με όμορφο πλασέ στο 54' διπλασσίασε τα τέρματα της ομάδας μας. Στο 60' ήταν η σειρά του Ιγνατίδη να χρηστεί σκόρερ, με εκπληκτικό μακρινό σουτ , κάνοντας το 3-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, πραγματοποιήθηκε η σκηνή που ξεχώρισε από το παιχνίδι. Ο Αλεξίου Θ. , με όμορφο πλασέ από το ύψος του πέναλντι έκανε το 4-0. Με τον κοπασμό των πανηγυρισμών, ο Κυριακίδης ( Λυκ. ) και ο Συλλέκτης ( Κερ. ) είχαν έντονη λογομαχία, και η ένταση μεταφέρθηκε προς τον επόπτη. Ο διαιτητής απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κυριακίδη, ενώ ο Συλλέκτης δεν δέχθηκε κάρτα. Έτσι, η Μαύρη Θύελλα συνέχισε με 10 παίκτες, γεγονός όμως που δεν άλλαξε κάτι, παρά τις ευκαιρίες που έχασε η Κερασιά , με την μεγαλύτερη σε χαμένο τετ α τετ στις καθυστερήσεις. H διαιτησία κρίνεται κακή, καθώς επετράπη το σκληρό παιχνίδι σε αρκετές περιπτώσεις. Πλέον, το Λυκόστομο με ανεβασμένη ψυχολογία καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ορφέα στο Ριζάρι, για την επόμενη αγωνιστική.