Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Λυκόστομο-Ελ.Έδεσσας= 0-3

Για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΠΣ Πέλλας, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, γνώρισε την εντός έδρας ήττα με σκορ 0-3 από την Ελπίδα Έδεσσας.
Η ήττα αυτή, ήρθε φυσιολογικά καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν όντως ανώτερη και πλέον η ομάδα μας αγνοεί την εντός έδρας νίκη από την πρώτη αγωνιστική, όπου είχε επικρατήσει με σκορ 3-0 της Νίκης Βορεινού. Και ενώ η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο , η Ελπίδα Έδεσσας κατάφερε να προηγηθεί με τον μεγάλο της πρωταγωνιστή , τον Βλαδίκα στο 31ο λεπτό μετά από ανύποπτη φάση. Η ομάδα μας ανέβασε ταχύτητα και προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλο για να πετύχει την ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Κάτι τέτοιο δεν επετεύχθη , και το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 0-1. Στην ανάπαυλα, οι παίκτες του Λυκοστόμου έδωσαν στα αποδυτήρια "όρκο" ανατροπής. Στην επανάληψη, μπήκαν δυνατά, ωστόσο όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Αντ'αυτού, η Ελπίδα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν , και σε μια από αυτές, κατάφερε με τον Βυρώζη στο 55' να διπλασσιάσει τα τέρματα της , και να αποκτήσει σκορ ασφαλείας. Με το 0-2, το Λυκόστομο είχε την θέληση να κυνηγήσει ότι καλύτερο μπορούσε, δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε. Και ενώ η ομάδα μας ακόμα και στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα είχε ανέβει ψηλά για να πρεσσάρει, η τοπική ομάδα της Έδεσσας, βρήκε της ευκαιρία στην κόντρα επίθεση και κλείδωσε την νίκη, με τον Βλαδίκα και πάλι στο 88' να γράφει το τελικό σκορ 0-3. Παρά την ήττα της αυτή, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου παρέμεινε μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Ελπίδα Έδεσσας η οποία είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6, πλέον έχει υπερκαλύψει το βαθμολογικό της ντισαβαντάζ και συνεχίζει την αναρρίχηση της στον πίνακα. Για την επόμενη αγωνιστική, η Μαύρη Θύελλα θα αντιμετωπίσει την Νίκη Καλής, στο χωριό των Γιαννιτσών.