Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

Άρνισσα-Λυκόστομο = 2-3

Μεγάλο διπλό πήρε η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου μέσα στην Άρνισσα, επικρατώντας του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με σκορ 2-3.
Τον παλιό καλό της εαυτό φαίνεται ότι ξαναβρίσκει η ομάδα μας, η οποία πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Α' ερασιτεχνικής κατηγορίας, στον πρώτο όμιλο , νίκη που την φιγουράρει ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Το ματς, κρίθηκε σε δύο δεκάλεπτα . Το πρώτο ήταν το διάστημα 4ου έως 14ου λεπτού. Η ομάδα μας, ευτύχησε να προηγηθεί πολύ γρήγορα, και μάλιστα στην πρώτη της τελική προσπάθεια με το γκολ του Παλάνδρου. Ο Μέγας Αλέξανδρος, συνήθλε πολύ γρήγορα και απάντησε σχεδόν αμέσως , μετά από 10 λεπτά, ισοφαρίζοντας με τον Γκέσιο. Το παιχνίδι, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με την μπάλα να κυκλοφορεί πολύ όμορφα στα πόδια των παικτών και των δύο ομάδων και να παίρνει χαρακτήρα ντέρμπι. Τόσο το Λυκόστομο όσο και η Άρνισσα δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους, μέχρι το "τρελό" δεκάλεπτο του 40-50. Η Μαύρη Θύελλα, κέρδισε την εσχάτη των ποινών στο 41' και με τον αρχηγό της, Κοσμά Κοκτσίδη, πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 1-2, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, είχαμε ένα ντεζαβού όπως και της έναρξης του αγώνα. Με γκολ από τα αποδυτήρια στο 47', ο Κυριακίδης ανεβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, όμως η απάντηση της Άρνισσας ήταν ακαριαία στο 50' με το γκολ του Ολίδη. Και ενώ το παιχνίδι φαινόταν ότι θα είχε ακόμα περισσότερα τέρματα, ξαφνικά όλα σταμάτησαν εκεί. Η Άρνισσα ανέβασε την πίεση της στον αντίπαλο, χωρίς όμως να μπορέσει να βρεθεί στο "εύκολο" γκολ, και από τον αντίποδα, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, περιορίστηκε σε ένα παιχνίδι κέντρου και υπομονής, προσπαθώντας να δώσει το τελειωτικό χτύπημα . Η λήξη του αγώνα, βρήκε το Λυκόστομο να φεύγει θριαμβευτής από μια ομολογουμένως δύσκολη έδρα, με ένα τεράστιο διπλό, φέρνοντας την ομάδα, έστω και προσωρινά, στην 4η θέση του ομίλου. Στην επόμενη αγωνιστική, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Ελπίδα Έδεσσας, η οποία το απόγευμα επικράτησε 2-0 του Πολυκαρπιακού.